MENU

AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA
Zobacz wszystkie wydarzenia >

Zakończenie prac nad jeziorem Wielgie i Łęczynie

  Fundusze unijne na ekologię i ochronę środowiska to dzisiaj bardzo aktualny temat. Wiele się mówi o przyszłości i kolejnych perspektywach na wielkie pieniądze. Tymczasem Gmina Dobiegniew o ochronie środowiska w połączeniu z rozwojem turystycznym i dbałością o cenne siedliska przyrodnicze pomyślała już dzisiaj.
W październiku br. zakończono ostatni etap prac w ramach projektu "Ochrona cennych siedlisk Drawieńskiego Parku Narodowego oraz przyległych obszarów Natura 2000 poprzez relokację ruchu turystycznego na szlak wodny Mierzęcka Struga - etap II”. Na całość inwestycji, o wartości ponad 10,6 mln zł, składają się prace na plaży nad jeziorem Osiek, w miejscowości Łęczyn oraz nad jeziorem Wielgie w Dobiegniewie. Projekt w swoim założeniu wspiera ukierunkowanie ruchu turystycznego na szlak kajakowy Mierzęcka Struga. To ważne zadanie ponieważ na terenie gminy ciągle odnotowuje się wysoką presję turystyczna na rzekę Drawę i związane z tym niszczenie środowiska na terenie parku narodowego. W przyszłości zwiększenie liczby turystów przebywających w okolicy Dobiegniewa pomoże odciążyć zakorkowaną w letnich miesiącach Drawę.
W dzisiejszych czasach aby przyciągnąć turystów nie wystarczy już sama nieskażona przyroda, ludzie coraz częściej poszukują komfortowych miejsc pobytu i licznych atrakcji. Pozostaje jeszcze kwestia potrzeb mieszkańców i "ponownego otwarcia miasta na jezioro", które przecież znajduje sie w centrum Dobiegniewa. Z tego powodu powstająca w ramach projektu infrastruktura musi zapewniać wiele funkcji i kreować miejsca przyjazne i otwarte dla odwiedzających. W ramach projektu, jego drugiego etapu, powstał pasaż nad jeziorem o długości ponad 800 m, który w środkowej części rozdziela się na pieszą ścieżkę przyrodnicza i część spacerowo rowerową. Dzięki temu udało się zagospodarować wyjątkowo atrakcyjną przestrzeń tuż nad brzegiem jeziora, która od wielu lat była zapomnianą i omijaną okolicą. Dzisiaj to przepiękna przestrzeń zachęcająca do spaceru, biegu lub przejażdżki rowerem.
Dodatkową atrakcją, znajdującą się w niewielkiej odległości od centrum miasta,  jest połączenie obu brzegów Mierzęckiej Strugi efektownym drewnianym mostkiem i zagospodarowanie wokół wypływającej z jeziora Wielgie rzeki. Jest to miejsce, które już teraz daje możliwość wypoczynku dla mieszkańców miasta a od przyszłego sezonu oddanie zostanie w ręce turystów. Umieszczono tu dwie wiaty, miejsca parkingowe, pomieszczenia socjalne i toalety, niewielką siłownię zewnętrzną i miejsce wodowania dla kajaków. W odległości kilkunastu metrów, wąską ścieżką dotrzemy do pomostu widokowego o długości ponad 150 m wchodzącego w głąb jeziora. Tu naprawdę widok zapiera dech, można chwilkę przystanąć i zapomnieć o codzienności skupiając się na przepięknej panoramie jeziora Wielgie.  
Niewielka przystań dla ruchu kajakowego powstała również w miejscowości Łęczyn, to miejsce umożliwia zakończenie spływu Mierzęcką Strugą na odcinku z Dobiegniewa i Mierzęcina lub  zwodowanie kajaków i podróż rzeką aż do Drawy. Przy niewielkiej ingerencji w otoczenie powstała tu kameralna infrastruktura biwakowa z miejscem na ognisko, trzema wiatami i parkingiem dla turystów. Wszystkie elementy są drewniane i znakomicie wpasowują się w leśne otoczenie. Warto odwiedzić to miejsce bo niewielu tu turystów a widoki przepiękne, rzeka lekko meandruje a z pobliskiego mostku można spojrzeć w przeźroczystą toń wody. Takie inwestycje dają poczucie bliskości z naturą, ale i świadomość jak cenne przyrodniczo miejsca mamy w naszej gminie i jak ważne jest to aby je zachować.
 
                                                                                                                                                                                       A.Kuczyński